Radyo Lider
Müzik neden anıları canlandırır?
Müzik neden kulağa hoş gelir?
Müzik yaşlıların hafızasına iyi gelmiyor
İsmail YK nın yeni imajı

Vadi Nasıl Oluşur?

Vadi Nasıl Oluşur?

Akarsuyun içinde aktığı, kaynaktan ağıza doğru sürekli inişi bulunan, uzun çukurluklardır. Akarsuların aşındırma gücüne, zeminin yapısına ve aşınım süresine bağlı olarak çeşitli vadiler oluşur.

Yüksek tepeler arasındaki çukur yerlere ve ya yeryüzündeki büyük çöküntülere vadi denir.

Vadiler iki türlü ortaya çıkar:

1 – Yeryüzündeki sıkışmalar sonunda dağlarla birlikte;

2 – Akarsuların etkisiyle olan aşınma sonunda

Vadilerin çoğu dağlar arasındadır. Bazıları kurudur. Bazıları da akarsuların yatağıdır. Akarsu yatağı olan vadilerin biçimi suların aşındırma şekline göre değişir.

Vadiler şekillerine göre ayrı adlar taşır:

1)Boyuna Vadi: Dağ sırtları doğrultusunda uzanan vadilere bu ad verilir. Bu türlü vadiler genel olarak akarsu yatağıdır. Örneğin Kelkit ırmağı yatağının bulunduğu Kelkit vadisi gibi. Boyuna vadiler kıvrılma ve çökmelerle ortaya çıkar.

2)Enine Vadi: Dağ sırtlarını enine kesen vadilerdir. Örnek olarak Toroslar’daki Çakıt Vadisi enine vadidir. Bu türlü vadiler aşınmalar sonunda ortaya çıkar.

3)Kör Vadi: Bunlar yanyana bulunan vadilerden meydana gelir. İki vadiyi ayıran toprak parçasının aşınarak ortadan kalkması sonunda birleşen vadiler büyük çukurlar meydana getirir. Bu büyük çukurlara “Kör Vadi” adı verilir.

4)Oluk Vadi: Yamaçları birbirinden uzaklaşmış, hafif eğilimli vadilere denir.

5)Boğaz Vadî: Enine kesitli ve U harfine benzeyen bu vadilerin yamaçları birbirine çok yakın ve diktir. Boğaz vadilerinin bir türü de Kanyon diye anılır.

6)Çentik Vadi: En çok görülen bir vadi türüdür. Bunların yamaçları V biçimindedir.

7)Yayvan Vadi: Akarsuların yanlarına doğru aşınma yaptığı yerlerdeki vadilerdir.

Bilgi Etiket : Vadi Nasıl Oluşur? Kısa Bilgi Vadi Nasıl Oluşur? Kısaca ilgili bilgi

Son Bilgiler
Rastgele Bilgiler

Uzun Sözün Kısası Türkiye'nin Lider Radyosu. Mobil Radyo İndir Radio Lider Canlı Yayın Radyo Dinle Tüm Hakları Saklıdır © 2015