Radyo Lider
Müzik neden anıları canlandırır?
Müzik neden kulağa hoş gelir?
Müzik yaşlıların hafızasına iyi gelmiyor
İsmail YK nın yeni imajı

Radyo dalgaları sesi nasıl taşır

Radyo dalgaları sesi nasıl taşır

Ses dalgaları farklı frekanslarda titreşir {bak. SES; Ses Kaydi); bu titreşimler stüdyoda mikrofonlarla toplanır ve aynı frekanslardaki elektrik salınımlarına, yani elektrik sinyallerine dönüştürülür. Bu sinyaller yükselteçlerden (amplifikatör) geçirilerek güçlendirilir ve ardından bu "ses frekansları", vericide üretilen daha yüksek frekanstaki radyo dalgalarının üzerine "bindirilir". Bu radyo dalgaları ses frekanslarını uzaklara taşır. Ses sinyalleri ile taşıyıcı radyo dalgalarının aynı dalga düzeninde birleştirilmesi, yani her iki dalganın üst üste bindirilerek tek bir dalga haline getirilmesi gerekir; bu işleme "modülasyon" denir. "Modüle edilmiş" ses sinyalleri antene beslenir ve oradan elektromagnetik dalgalar biçiminde yayılır. İki tür modülasyon sistemi vardır: Genlik modülasyonunda (kısaca ""), elektrik salınımları yüksek frekanslı taşıyıcı dalgaların genliğini değiştirir. Frekans modülasyonunda (kısaca "FM") taşıyıcı dalganın genliği aynı kalır, ama frekansı ses frekanslarıyla değişir. Televizyon vericilerinde görüntü sinyallerini göndermek için , ses sinyalleri için de FM sisteminden yararlanılır.

Radyo alıcısında, iletkenlerden (bobinlerden) ve sığaçlardan {bak. Sigaç) oluşan bir düzeneğin yardımıyla frekans ayarı yapılır ve böylece istenen sinyaller alınır, öbür sinyaller ise alıcı devresinin dışında bırakılır. Transistörler (ya da bugün pek fazla kullanılmayan radyo lambaları), zayıflamış olarak alıcıya ulaşan sinyalleri güçlendirir. Ses frekansları ayrılır ve elektrik salınımları hoparlöre gönderilerek burada yeniden ses titreşimlerine dönüştürülür.

Bilgi Etiket : Radyo dalgaları sesi nasıl taşır Kısa Bilgi Radyo dalgaları sesi nasıl taşır Kısaca ilgili bilgi

Son Bilgiler
Rastgele Bilgiler

Uzun Sözün Kısası Türkiye'nin Lider Radyosu. Mobil Radyo İndir Radio Lider Canlı Yayın Radyo Dinle Tüm Hakları Saklıdır © 2015