Radyo Lider
Müzik neden anıları canlandırır?
Müzik neden kulağa hoş gelir?
Müzik yaşlıların hafızasına iyi gelmiyor
İsmail YK nın yeni imajı

Basit Bir Radyo Nasıl Yapılır?

Basit Bir Radyo Nasıl Yapılır?

Radyolar inanılmaz basit olabilirler, bu basitlik çağımızda hemen herkesin ilk denemede bunu yapabilmesini sağlayabilir. En basit radyoyu nasıl yapabilirsiniz, işte size bir örnek:

•    Bir adet dolu 9 volt pil ve bozuk para alın
•    Bir AM radyo alın ve duyabileceğiniz şekilde ayarlayın
•    Şimdi pili radyo antenine yakın şekilde tutun ve pilin kutuplarına bozuk parayı hızlıca değdirin (pil kare şeklinde kutupları aynı yönde olanlardan olmalı), + ve kutuplar anlık olarak temas etsinler.
•    Kutuplar bir birine temas ettikçe radyoda bir hışırtı duyacaksınız.
 
Bu yaptığınız (pil ve bozuk parayla) bir radyo vericisidir. Kullanışlı bir şey iletmez  (sadece statik), uzak mesafelere iletmez sadece birkaç santim mesafede çalışır çünkü uzak mesafe için ayarlanmamıştır, fakat bu basit cihazla Mors alfabesi kullanarak birkaç santim mesafeden gerçekten iletişim kurulabilir.

Biraz Daha Gelişmiş Bir Radyo Nasıl Yapılır
Eğer biraz daha gelişmiş bir radyo yapmak isterseniz,  metal bir tel ve 2 parça kablo alın, teli kabloyla 9 voltluk pilin bir kutbuna bağlayın, kablonun birini pilin diğer kutbuna temas ettirin, kablonun boştaki ucunu tele doğru yukarı aşağı sallayın, bu işlemi karanlıkta yaparsanız, tel boyunca kablo tele temas edip kesildikçe çok küçük kıvılcımlar görebilirsiniz. Teli am radyo anteninin yakınında yaparsanız daha güçlü cızırtı sesi duyabilirsiniz. 

Radyonun ilk günlerinde vericiler, kıvılcım bobinleri olarak adlandırılıyordu, çok yüksek voltlarda (20.000volt) sürekli kıvılcım akışı oluşturuyordu. Yüksek voltaj bujilerde de görebileceğiniz gibi büyük kıvılcımlar oluşturdu ve daha uzağa iletilebildi. Bugün böyle vericiler yasaklandı çünkü radyo spekturumuna giriyordu. İlk zamanlarda bu sistem çalıştı çünkü ozamanlarda radyo dalgalarını kullanan bu kadar çok insan yoktu.

Bilgi Etiket : Basit Bir Radyo Nasıl Yapılır? Kısa Bilgi Basit Bir Radyo Nasıl Yapılır? Kısaca ilgili bilgi

Son Bilgiler
Rastgele Bilgiler

Uzun Sözün Kısası Türkiye'nin Lider Radyosu. Mobil Radyo İndir Radio Lider Canlı Yayın Radyo Dinle Tüm Hakları Saklıdır © 2015